Jordan Peterson – O nutnosti čelit těm nejtemnějším místům a zlobě

Jordan Peterson

Jestli se vám líbí překlady, zvažte přispění na jejich tvorbu, děkuji. Přispět na překlady

Ve zkratce

Jordan Peterson mluví o zlobě, lekci z holokaustu a proč každý z nás musí být ochoten čelit těm temným místům, kam se nechceme dívat.
  •  

Brian Rose: Promluvme si o zlobě. Jste jeden z pár lidí, kteří se nám snaží připomenout naši vlastní vrozenou zlobu. Včera se vás Douglas na pódiu zeptal na to, co nesnášíte. Bylo těžké, to slyšet, ale podle mě jste řekl, že skutečnost, že vězeňští dozorci v Osvětimi mohli tu práci dělat a mít z ní radost.

Jordan Peterson: Že je mohla těšit.

Brian Rose: Kupodivu v pátek jsem tu měl ženu, co přežila holokaust, má 89 let a když jí bylo 15, vzali ji do Osvětimi z Amsterdamu, kde se skrývala. Popsala mi ten den, kdy ji oddělili od rodiny. Bylo to neskutečné. Máme tendenci zapomínat, že je v nás tato zloba. Spousta z nás o tom nechce mluvit a nechce tomu věřit.

Jordan Peterson: Není divu.

Brian Rose: Vy nám to připomínáte.

Jordan Peterson: Jedině tak ji překonáte. Nejprve musíte zjistit, že tam je. Musíte se podívat do nejtemnějších… to je další věc, o které se svým publikem mluvím… proč byste se měli dívat do nejtemnějších míst? Protože tam najdete, co stále září. Pokud to může zářit v nejtemnějších místech, víte, že je to skutečné světlo.

Díváte se tedy na to, na co se nechcete dívat. Musíte se podívat na to, co nechcete. Musíte se podívat na smrt, na zlobu. Je to dobrá otázka… podle mě musíte… vnímám to tak, že jsem chtěl pochopit, proč se to stalo, abych alespoň mohl minimalizovat pravděpodobnost, že bych se na tom podílel, pokud by nastaly podobné okolnosti. Zdá se mi, že v holokaustu byla lekce. Neustále se nám připomíná: „Nikdy nezapomeňte! Poučili jsme se. Je v tom lekce.”

Dobře, to dává smysl. Otázkou je: Co byla ta lekce? Co byla ta lekce? A lekce je: Vy jste nacista. To je ta lekce.

Řeknete si: Vážně? Vážně? Bože, to je příšerná lekce. Nevidím v tom jinou lekci. Jste to vy. To nikdo nechce slyšet… to učím svoje studenty od roku 1993. Pokud byste tam byl, byl byste to vy. Říkáte si: Byl bych Oskar Schindler, zachraňoval bych židy. Ne, bojím se, že nebyl. Alespoň byste nic neříkal. Možná byste se aktivně podílel. Možná by se vám to i líbilo. Nikdy nevíte…

Překlad: David Formánek

Zdroj/Source: https://bit.ly/2Ya4Oa6

 1,724 Zhlédnuto


  •  

Když už jste tady...

Mojí vizí je šířit informace a obsah, který lidem otevírá oči, a který jim pomáhá objevit svoji vlastní pravdu. Čas a energie věnovaná do obsahu a překladů je čistě dobrovolná… a moc mě to baví :-)

Mým záměrem je sdílet více obsahu a překládat více videí. Chcete-li zajistit dlouhodobý chod této práce, zvažte prosím podporu ve formě daru. Chci tuto stránku zachovat bez otravných reklam, proto dávám tuto možnost.

Skrze formulář níže si můžete vybrat, jakým způsobem byste rádi přispěli. Je možnost i zatrhnout pole a přispívat danou částku měsíčně (jak kartou tak přes PayPal). Děkuji za Vaše dary.

David Formánek

guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
jill

Proč bych v mé mysly měla oživovat zrovna negativní/temná místa? Je snad svět rájem? Moudrý člověk neloví v mysly temná či světlá myšlenky, nechává se vést svým vyšším Já.

jill

Mohlo by vás zajímat