Jak moc škodlivý je váš telefon pro vaše zdraví?

škodlivý

Jestli se vám líbí překlady, zvažte přispění na jejich tvorbu, děkuji. Přispět na překlady

Ve zkratce

Útržek z mediální reportáže poukazující na nebezpečí záření z telefonů, které může být nebezpečné pro vaše zdraví.
  •  

Přepis:

Průměrný Američan nyní tráví více než čtyři hodiny denně používáním chytrých telefonů. To říkají průzkumy. Skutečná čísla mohou být mnohem vyšší. To zahrnuje telefonování, surfování po internetu, kontrolu e-mailů, a dalších sto padesát věcí. Focení, posílání zpráv… Typický člověk je posedlý tím, že chytrý telefon je nezbytný, bez něj se doslova neobejdete. Odložení telefonu jen na minutu je jako ztráta dítěte v Disneylandu. Na nic jiného nemyslíte, dokud se znovu nesejdete. Ale jak je to zdravé?

Ne duševně zdravé, na tuto otázku jistě znáte odpověď, ale je fyzicky zdravé, být neustále se svým mobilem? Jak se ukazuje, nejspíše není. Několik publikovaných studií připisuje ozáření mobilních telefonů s výskytem rakoviny. Národní toxikologický program zjistil: „Vysoká expozice vysokofrekvenčnímu záření z telefonů byla spojena s jasným důkazem výskytu nádorů u potkanů.” V roce 2012 italský nejvyšší soud potvrdil rozhodnutí o existenci přímé souvislosti mezi nádorem na mozku a nadměrným používáním mobilu.

Naše důvěryhodná FCC však tvrdí, že podle našich federálních agentur se není čeho obávat, chytré telefony jsou zcela bezpečné. A tady je problém s tímto tvrzením. Když FCC testují vyzařování telefonu, umožňují společnostem testovat své telefony až do vzdálenosti 25 milimetrů (2,5 cm) od osoby, což je opravdu daleko. Příručka pro Samsung Galaxy 10 note plus například říká uživatelům, že telefon: „by měl být umístěn nejméně 1,5 cm od těla.” Kdy jste ale naposledy drželi mobil od těla v takové vzdálenosti?

Pokud nemáte hlasitý odposlech, nikdy jste nedrželi telefon tak daleko. Většinou jej máte přímo u ucha, a když ho máte v kapse tak, jak je obvyklé, je telefon od těla víceméně asi jen 2 milimetry. Soudní žaloba podaná v prosinci proti společnostem Samsung a Apple citovala svůj vlastní test z laboratoře akreditované FCC, která dokázala, že při bezprostředním kontaktu s tělem uživatele iPhone 8 měl pětkrát vyšší záření, než kolik dovolují federální limity pro expozici.

Expozice u Samsung Galaxy X8 byla třikrát vyšší. Nyní obě tyto společnosti pravidelně zobrazují reklamy podporující používání svých telefonů nebezpečnými způsoby. Reklama Apple zobrazuje ženu, která usnula a iPhone se dotýká jejího těla. Reklama Samsungu ukazuje, jak těhotná žena drží telefon přímo u břicha, aby si pořídila sonograf. 20 let od této chvíle se podíváme na tyto reklamy a hořce se zasmějeme, jako na jednu z těch reklam na cigarety a kouřících lékařů. Věřili byste tomu, že tohle dělali?

Jinými slovy, měli bychom se toho obávat, ale zdá se, že pár lidí se toho již obává. Francouzská vláda již radí, aby lidé netelefonovali dlouze s mobilem u ucha. V této zemi neexistuje téměř žádná veřejná konverzace o rizicích spojených s užíváním chytrých telefonů. Doufejme, že nebudeme muset čekat na to, až statistiky o tom budou vypovídat sami.

Překlad: David Formánek

 2,676 Zhlédnuto


  •  

Když už jste tady...

Mojí vizí je šířit informace a obsah, který lidem otevírá oči, a který jim pomáhá objevit svoji vlastní pravdu. Čas a energie věnovaná do obsahu a překladů je čistě dobrovolná… a moc mě to baví :-)

Mým záměrem je sdílet více obsahu a překládat více videí. Chcete-li zajistit dlouhodobý chod této práce, zvažte prosím podporu ve formě daru. Chci tuto stránku zachovat bez otravných reklam, proto dávám tuto možnost.

Skrze formulář níže si můžete vybrat, jakým způsobem byste rádi přispěli. Je možnost i zatrhnout pole a přispívat danou částku měsíčně (jak kartou tak přes PayPal). Děkuji za Vaše dary.

David Formánek

guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
stano

Všetky vysokofrekvenčné elektromagnetické žiarenia škodia, treba robiť osvetu najmä v činžiakoch, každá vypnutá bezdrôtová sieť pomôže.
comment image?sqp=-oaymwEjCNACELwBSFryq4qpAxUIARUAAAAAGAElAADIQj0AgKJDeAE=&rs=AOn4CLAXFNDsDK0hQfmi83f9ekk7rHSEzA

stano
Jozef Rak

Čo tvrdíte je nezmysel, tmárstvo a blud, nie osveta. Aj u tých druhoch vysokofrekvenčných vĺn, u ktorých bola potvrdená prípadná škodlivosť na živé organizmy je vždy rozhodujúca dávka. Tieto vlny tu vždy boli, sú aj budú. Doplňte si prosím vedomosti skôr, než zasa začnete považovať bludy za osvetu.
 
U umelo vytvorených vysielačov elektromagnetických vĺn v pásmach, ktoré by mohli byť potenciálne škodlivé je preto rozohodujúci ich výkon…

Mohlo by vás zajímat